Elektrické vytápění
v roce 2022+

Často se na nás obracejí lidé s jiným vytápěním v projektu než elektrickým, protože jim jejich projektant řekl, že není možné topit elektřinou. Požadavky z vyhlášky o energetické náročnosti budov s téměř nulovou spotřebou platné od 1.1.2022 vzbudily vlnu otázek a nejasností. Je stále možné do novostaveb navrhovat elektrické vytápění tak, aby dům splnil PENB? Má dům s elektrickým vytápěním šanci získat dotaci? Navrhli jsme vytápění do více jak 20 000 objektů a na základě těchto zkušeností jsme pro vás připravili článek, ve kterém shrneme vše, co je potřeba vědět o el. vytápění v roce 2022.

Zkolauduji dům s
elektrickým vytápěním?

Když zvažujeme elektrické vytápění, problém v projektu může dělat tzv. neobnovitelná primární energie. Tato energie se získává z neobnovitelných zdrojů – uhlí, ropa, zemní plyn, jaderná energie. Od ledna 2022 se limit na spotřebu neobnovitelné primární energie v novostavbě výrazně snížil. Přesná hodnota se vypočítává dle příslušné referenční budovy, ale její snížení je u jednotlivých budov často i více jak poloviční. V praxi to znamená, že pokud je potřeba vyhodnocena nad limit, budova nemůže být zkolaudována.

el. vytapeni

Komplexní přístup k projektu je nutnost

Aby projekt s elektrickým vytápěním získal PENB, musíme se zaměřit na dvě hlavní kategorie: snížení tepelné ztráty budovy a přidání obnovitelných zdrojů energie (např. fotovoltaika, tepelné čerpadlo). Více než kdy dříve je důležité dbát na to, aby energetické (a tedy také finanční) náklady na provoz domu byly co nejnižší. To ovlivňuje množství faktorů od natočení objektu ke světovým stranám, počet podlaží, tvar domu, velikost oken, výběr stavebního materiálu, tloušťka izolace a další faktory.

Komplexní přístup

Bez kombinace s dalšími technologiemi to nepůjde

Na dům se musíme dívat jako na celek. Pravdou je, že samostatné elektrické vytápění si bez kombinace s jinými technologiemi do novostavby už nedáte. Je nutné projekt doplnit o technologie, které využívají obnovitelné zdroje energie, jako je rekuperace, fotovoltaický systém, krbová vložka nebo tepelné čerpadlo pro ohřev TUV.

kombinace

Pro lepší představu přikládáme tabulku s pár příklady kombinace technologií pro zisk PENB
při použití elektrického vytápění
v novostavbě:

* Pokud je FVE ve variantě využita, nelze na ni čerpat dotaci z oblasti C.3 NZÚ Elektrickévytápě Varianta č. 1 Nad 10 kWp cca 5 kWp Varianta č. 2 Varianta č. 3 Varianta č. 4 Varianta č. 5 Varianta č. 6 Varianta č. 7 cca 8 kWp cca 5 kWp cca 5 kWp Bojler Krb Bojler s t.čerpadlem Řízené větrání Řízené větránís t. čerpadlem Klimatizace FVE*
dotace

Získám dotaci, když budu
mít el. vytápění?

Jestli se bojíte, že při volbě elektrického vytápění ztratíte nárok na čerpání dotace na dům s nízkou energetickou náročností (jako je tomu tak např. u domu vytápěného plynem), máme pro vás dobrou zprávu. Není to tak. Pokud se projekt udělá správně a využijete kombinaci technologií s obnovitelnými zdroji energie, dotaci na dům dostanete.

Dotaci na samostatnou
FVE nenačerpáte

Obecně lze nově (dle podmínek NZÚ od 1. 6. 2022) kombinovat dotaci B a C. Tzn. byla-li kladně vyřízena dotace na novostavbu B, může být dále žádána dotace na FVE z oblasti C. V případě el. vytápění ale nikdy nedosáhneme takových hodnot, aby FVE nemusela být započtena v posudku pro B dotaci. Tam je to pak stejné jako u PENB – pokud už je započítána v podoblasti B, nelze na ní čerpat dotaci z podoblasti C.

Dotaci na samostatnou FVE

Názorné příklady kombinací technologií pro zisk dotace na novostavbu z oblasti B-základ (200 + 35 tisíc Kč):

* Pokud je FVE ve variantě využita, nelze na ni čerpat dotaci z oblasti C.3 NZÚ Elektrickévytápě Varianta č. 4 cca 4 kWp Varianta č. 6 cca 4 kWp Bojler Krb Bojler s t.čerpadlem Řízené větrání Řízené větránís t. čerpadlem Klimatizace FVE*

Pro lidi, kteří mají
rádi komfort

Proč si lidé do domu volí elektrické vytápění, i když jim to legislativní úpravy komplikují? Odpověď je prostá – preference komfortního řešení. Rychlá reakční doba, přesná regulace a bezúdržbovost elektrických podlahových topných systémů je něco, co lidé v moderních novostavbách upřednostňují. Domy s nízkou tepelnou ztrátou nepotřebují dodávat mnoho tepla, proto jsou náklady na vytápění (také elektrickým systémem) nízké.

komfort

Nechte si poradit

Jedno je jasné – je nutné se na projekt dívat jako na celek. Nejlepší, co můžete udělat je myslet na volbu vytápění (a všech technologií) už ve fázi projektu domu. Díky tomu si do domu budete moci opravdu dát ty technologie, které chcete.

Pokud řešíte stavbu domu, neváhejte se na nás obrátit. Pro novostavby doporučujeme vybrat si jednu z našich studií, díky které budete mít v ruce komplexní návrh technologií na míru Vašim potřebám.

Nechte si poradit

Služby a produkty