Plynové vytápění
v roce 2022+

Plynové kotle spalují neobnovitelný fosilní zdroj energie, a tak by dle slov ředitele Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Ing. Petra Valdmana i tak musely skončit. Současná situace a prudké zdražení cen plynu celý proces jenom uspíšili. Pan Valdman to říká jasně: „V zásadě, jak v programu Nová zelená úsporám, tak v programu kotlíkové dotace, je definitivně podpora plynových kotlů do budoucna nepřijatelná.“ U nás v ED s tím souhlasíme, a proto plynové kotle nenabízíme.

Plynové vytápění

I když se plynový kotel v dosavadních letech jevil často jako jasná volba pro novostavby s plynovou přípojkou nebo jako dobrá náhrada za kotel na tuhá paliva, po vypuknutí energetické krize na celosvětové úrovni se vše změnilo. Situaci reflektuje také dotační program NZÚ, který už nebude poskytovat dotace na plynové kotle.

plynove vytapeni

Ceny plynu
rostou

Nejistá situace ohledně ruského plynu si vyžádala změny na Evropském trhu energií. Cena zemního plynu znatelně vzrostla a nemůžeme očekávat, že by se mohla v blízké době výrazně stabilizovat. Jako náhradní řešení se může zdát používání LPG, které není závislé na Rusku. Ministerstvo životního prostředí ale z dotací vyjmulo také tento zdroj.

cena

Dotace na novostavby jedině bez plynového kotle

Podmínky pro dotace pro oblast B (novostavby) se v reakci na aktuální situaci změnily. „V případě žádostí podaných po 1.7.2022 včetně nelze podpořit novostavby rodinného domu využívající pro vytápění nebo ohřev vody zdroj určený ke spalování fosilních paliv (včetně zemního plynu, LPG, olejů, uhlí, uhelných briket, koksu apod.).“ – Píše se v oficiálním dokumentu pro žadatele dotací z programu NZÚ. Najde se i jedna výjimka, a to, že pokud je dům připojen na centrální zásobovací soustavu (tzn. nemá svůj zdroj, ale využívá teplovod), nezáleží, jaký zdroj má soustava – může být tedy i plynový.

dotace

Podpora končí také pro výměny zdrojů tepla

Konec dotací pro plynový kotel se týká i podoblasti podpory C.1 – výměny zdrojů tepla. Plynový kondenzační kotel si mohly domácnosti nainstalovat s dotací 35 000 Kč pouze do 30.4.2022. V současnosti už na výměnu za plynový zdroj dotaci nedostanete.

podpora

Zákaz provozu starých kotlů se posunul

Když je plynový kotel mimo hru, pro mnohé rodiny vyvstává otázka, za jaký zdroj tepla svůj starý kotel změnit. MŽP podalo návrh na posunutí zákazu starých kotlů o 2 roky. Návrh byl schválen a zákaz provozu starých kotlů na uhlí se oddálil o dva roky – tedy na 1. září 2024. Minimálně 150 tisíc domácností může tak řešení výměny starého kotle odložit. Odklad o dva roky se týká pouze rodinných domů, bytových domů a staveb pro rodinnou rekreaci. Netýká se tak například staveb podnikajících subjektů (např. provozovatelé restaurací, penzionů), státních i nestátních organizací.

1.9.2022 Původně Původní termínzákazu provozustarých kotlů 1.9.2024 Nově Nový termínzákazu provozustarých kotlů

Cena za nový
kotel stoupá

Ceny surovin pro výrobu kotlů vzrostly od začátku roku 2020 do začátku roku 2022 v průměru o 100 %. Podle průzkumu Asociace podniků topenářské techniky a Klastru Česká peleta narostla cena za pořízení nového kotle v tomto období o 90 tis. Kč. Svůj vliv na zdražování montáže nového kotle má také nárust cen instalačního materiálu a výrazné zvýšení cen energií pro průmyslové podniky v roce 2021. Také z tohoto důvodu doporučujeme neváhat se změnou i přes posunutý termín zákazu starých kotlů.

vhodná umístění

Jak to řešit?

Jednou z nejčastějších voleb našich zákazníků je výměna starého kotle za tepelné čerpadlo vzduch-voda, na které se vztahuje dotace z programu NZÚ ve výši 80 000 Kč. Za zmínku stojí také zvážit kombinaci s fotovoltaikou – dotaci můžete čerpat i na FVE a systémy Vám navrhneme na míru tak, aby se to vyplatilo. Vše samozřejmě záleží na celkovém stavu stavby a potřebách Vaší domácnosti.

Pokud se Vás výměna starého kotle týká, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám poradíme s výběrem nejlepšího řešení pro Váš dům.

jak-to-resit

Služby a produkty